Kilometre Taşları

1973'ten bu yana "baki kalmak" için çalışıyoruz.

Kuruluş Yılları

Bakioğlu Holding’in kuruluş öyküsü, merhum Enver Bakioğlu’nun kurduğu ve ilk grup şirketi olma özelliği taşıyan Bak Ambalaj’ın baskılı ve baskısız kağıt torba üretimiyle 1973 yılında İzmir’in Kahramanlar semtinde faaliyete geçmesiyle başlar. 1976 yılında genişleyen makine parkı ile; Polietilen üzerine flekso baskılı ve baskısız bobin halinde gıda, deterjan ve konfeksiyon ambalajları üretimiyle ürün yelpazesi çeşitlenen Bak Ambalaj, 1980 yılında gelişen ülkemizin değişen ambalaj taleplerine uygun olarak rotogravür baskı makinesi yatırımını gerçekleştirerek, mikron ölçekli plastik film üzerine yüksek kalitede baskılı ambalaj üretimine geçer. Ambalaj sektöründe ihtisas kazanan ve iş hacmi giderek artan Bak Ambalaj, 1990 yılında İzmir Çiğli’deki Atatürk Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan modern tesislerine taşınır. Değişen tüketici tercihleri ve teknoloji yakından takip edilerek her yıl tesislere yeni yatırımlar eklenir ve artan ivme ile 1998’lerde Bak Ambalaj, üretiminin % 25’ini ihraç etmeye başlar ve 1998 yılında ekmek ambalaj tesisini devreye alır. İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi’ndeki 4 ayrı tesiste faaliyetlerini yürüten ve Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu arasında yer alan Bak Ambalaj, üretiminin %70’inin üzerinde bir oranla özellikle Batı Avrupa ülkelerine ihraç etmek suretiyle ülkemizin ihracatına önemli katkılarda bulunmaktadır.

Dikey Entegrasyona Geçiş

Esnek ambalajın temel girdilerinden biri olan plastik film üretimi gerçekleştiren Polibak Plastik Film’in 1993 yılında kuruluşuyla, ambalaj sektöründe gerçekleştirilmesi hedeflenen dikey entegrasyonun bir basamağı daha tamamlanır. Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu listesinde yer alan Polibak, İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesinde yaklaşık 170.000 m2 alan üzerinde kurulu tesislerinde 1994 yılından beri BOPP ve CPP film üretimi gerçekleştirmektedir. Yenilikçi ve sürekli ilerleme anlayışını ilke olarak benimsemiş olan Polibak; gelişen teknolojiyi sürekli olarak bünyesine katmaktadır. Makine parkı BOPP, CPP modern ekstrüzyon hatları ve dilmeleri ile metalize ünitelerinden oluşmakta, eklenen her yeni BOPP hattıyla mevcut üretim kapasitesini katlayarak artırmaktadır.

Hizmet Şirketlerinin Kuruluşu

Sayıları giderek artan Holding kuruluşlarının sigortacılık ihtiyaçlarını karşılamak ve dışarıdaki firmalara da hizmet vermesi üzere 1994 yılında Baksaş Sigorta gruba katılır.

Ankara ile köprü kurarak Ege’nin ekonomik ve sosyal yaşamına katkıda bulunmak amacı ile bölgesel yayın yapan Egevizyon Görsel ve İşitsel Medya Yayınları (Ege TV ve Radyo Ege) 1994’te kurularak, Holding kuruluşları arasına Medya Sektörü de dahil edilir.

1995’te faaliyete geçen, anahtar teslimi fabrika inşaatı yapmak üzere kurulan Bakiş İnşaat, Holding kuruluşlarının ve fabrika inşaatlarının yanı sıra, farklı sektörlere fabrika, okul ve hastane inşaatı alanında da hizmet vermektedir.

1995 yılında, ihracat odaklı üretim gerçekleştiren Bakioğlu Holding kuruluşlarının ürün transferlerini gerçekleştirmek ve grup dışına da lojistik hizmet vermesi üzere, o günkü ismiyle Baktrans kurulur. Globalleşen dünyanın oluşturduğu yeni düzen ve mevcut konjonktür gereği zamanın etkili yönetilmesi ihtiyacından hareketle Baktrans, helikopter taşımacılığını da devreye alarak; VIP taşımacılık, turistik geziler, hava taksi, hasta taşımacılığı, fotoğraf ve video çekimleri konularını da hizmet kapsamına alır.

Hızla değişen teknolojiyi yakından takip etmenin iletişimden geçtiğinin bilinciyle 2000 yılında Baknet ticari unvanıyla bilişim sektöründe yerini alan Baknet, Aralık 2016 tarihi itibariyle Baktrans birleşmesi sonucunda, Baknet unvanı altında Baknet Bilişim ve Baknet VIP Havacılık hizmetleri faaliyetlerine aralıksız devam etmeye başlar.

Bakioğlu Şirketler Grubu olarak gelişimini sürdüren ve esnek ambalaj sektöründeki varlığını dikey entegrasyon yapısıyla güçlendiren Grup, kurumsallaşma yolundaki ilk adımını 1996 yılında Bakioğlu Holding’in kuruluşuyla atar.

Dikey Entegrasyonun Son Halkaları

Baskı öncesi gravür işleme hizmeti veren Bak Gravür, ilk olarak 1998 yılında Bakioğlu-Wetzel ortaklığıyla, “Wetzel AŞ” ismiyle faaliyetlerine başlar, 2001 yılında tamamen Bakioğlu Holding bünyesine geçerek Enternasyonel Gravür unvanıyla faaliyetlerine devam eder. 2017 yılında diğer Grup Şirketleriyle aynı logo ailesi altında bütünlük taşıması hedefinden hareketle Bak Gravür unvanına geçiş yapan şirket, Türkiye’nin önde gelen rotogravür silindir üreticisi arasında yer almaktadır.

Bakioğlu Holding’in “Esnek Ambalaj Sektörü” nde oluşturduğu dikey entegrasyon yapısında çok önemli bir yere sahip olan Bareks Plastik 2002 yılında kurulur ve çok katlı teknolojik Polietilen Film üretimi devreye alınır. Türkiye’nin ilk 1000 ihracatçı firması arasında yer alan Bareks, 45.000 ton üretim kapasitesi ile birlikte, gıda ambalajına uygun baskı ve laminasyon için özel dizayn edilmiş çok katlı Polietilen Film üretimi gerçekleştirmektedir. Sektöründe lider pozisyonu ve %80’in üzerindeki ihracat oranıyla 30’dan fazla ülkeye ihracat sağlayan Bareks, büyüme stratejisi ve hedefleri doğrultusunda, İzmir Serbest Bölge’de yaptığı yatırımlar önemli bir kilometre taşı niteliğindedir. Döngüsel ekonomiye çok önemli katkılar sağlayan, dikey entegrasyonun son halkası olan Bakcycle Geri Dönüşüm Şirketi ise 2021 yılında kurulmuştur.

Tüm bu gelişmelerin paralelinde, grubun büyüyen ihracat operasyonlarına destek vermesi amacıyla Şubat 2015 itibariyle üzere Bak Ambalaj Dış Ticaret (Bak International) faaliyete geçer.

Yurt Dışı Yapılanmalar ve Son Dönem Gelişmeler

Kısa bir süre sonra, hedef pazar olan Batı Avrupa’daki müşterilerimize daha yakın olabilmek, uluslararası marka kimliğimizi güçlendirmek ve Bak Ambalaj’ın bu bölgeye yapacağı satışlarda hem satış hem lojistik anlamında destek olmak üzere Mayıs 2015’te Amsterdam merkezli Bak Flexibles BV faaliyetlerine başlar. Gruba dahil olan ikinci yurt dışı merkezli (Amsterdam merkezli) şirket Bak Global Trade BV (Bugünkü ismiyle P&B Flexibles), yurt dışı hammadde tedarik sürecinde, Avrupa’daki uygun maliyetli finansman olanaklarından faydalanmak üzere 2016 yılı sonuna doğru faaliyete geçer. 2017 yılında ise yüzde yüz Bakioğlu Holding iştirakiyle Freshbak şirketi ile kurutulmuş gıda sektörüne adım atılır. Freshbak, Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek endüstriyel anlamda eşi benzeri olmayan dondurarak kurutma (Freeze Dry) teknolojisine yatırım yaparak faaliyetlerini gerçekleştirir. 2018 yılında ise Bakioğlu Holding ve Grup Şirketleri’nin marka mimarisi yenilenerek yeni kurumsal kimlik çalışmaları hayata geçirilir. Freshbak’tan sonra 2023 yılında, MeyV Dondurulmuş Gıda şirketiyle, dondurulmuş gıda alanına yeni bir yatırım gerçekleştirilir. Dondurulmuş Gıda Şirketinin; yıllık 4.000 ton işleme kapasitesi ile tarım sanayisine, çiftçiye ve üreticiye katkı sağlamasının yanı sıra, %60 ihracat hedefi ile de ülkemiz ekonomisinde önemli bir değer yaratması hedeflenmektedir.

Sürekli yatırım ve gelişimle, yer aldığı tüm faaliyet alanlarında "en iyiye" ulaşarak ülkesine değer katan dünya çapında saygın bir şirketler topluluğu olarak "baki" kalma misyonuyla faaliyetlerine yön veren; çekirdekten başlayarak 1973’ten günümüze entegre bir “Ambalaj Sanayi” geliştiren ve bunu uluslar arası standartlara ulaştıran Bakioğlu Holding, bu başarıyı küresel rekabette Türk Ambalaj Sektörü’ne kazandırmaktan gurur duymaktadır.