Ege Orman Vakfı

Geleceğe dair sorumluluğumuz baki…

Ege Orman Vakfı’nın temelleri, Bakioğlu Holding ve Grup Şirketleri’nin katkısıyla 1995 yılında İzmir Hava Limanı çevresine dikilen 70.000 fidanla hayat bulan Bakioğlu Ormanı’na dayanmaktadır.  Yaklaşık 2 bin kişinin katılımıyla gerçekleşen törende Yönetim Kurulu Başkanı Cem Bakioğlu’nun beyan ettiği “Ormanları korumak ve ülkemize yeni ormanlar kazandırmak yalnız devletin değil bu topraklarda yaşayan tüm bireylerin milli ve insani görevidir. Herkes bir orman oluştursa bölgemiz yemyeşil olur” düşüncesinden hareketle aynı yıl Ege Orman Vakfı kurulmuştur. Ege Orman Vakfı, kurulduğu günden bu yana, doğaseverlerin desteği ile milyonlarca fidan dikimini gerçekleştirmeye devam etmektedir.

Bakioğlu Holding; iklim değişikliğine çözüm sunan ormanlaştırma projelerinde kırsal kalkınmaya da önem vererek orman köylüsü ile birlikte karbon yutak alanları oluşturmaktadır. Aynı zamanda dünyamızı tehdit eden çevre sorunlarının çözümüne sürdürülebilir bir yaklaşımla katkıda bulunan Ege Orman Vakfı’nın projelerini desteklemekte ve her yıl doğaya yeni ormanlar kazandırarak kuruluşlarının karbon ayak izini azaltmaktadır.

Ege Orman Vakfı’nın İzmir Kalkınma Ajansı desteğiyle 2013 yılından bu yana devam ettirdiği “Güneşten Ormanlar” projesi 31 Temmuz 2014 tarihinden bu yana faaliyet göstermektedir. Menderes Oğlananası mevkiinde kurulan, 500kWp gücünde güneş enerjisi üretim kapasitesine sahip olan tesisle yılda 900.000 kWh’ın üzerinde enerji üretimi hedeflenmektedir. Tesis, Türkiye’de zemine kurulan güneş enerjisi sistemleri (foto voltaik güç sistemleri) arasında ilklerden birisi olma özelliğine sahiptir. Sistemde üretilen enerjinin küçük bir kısmı Ege Orman Vakfı zeytinliği için kullanılırken; ihtiyaç fazlası enerjiden elde edilen ekonomik değer, yine ağaçlandırma projelerinde değerlendirilmektedir. Temiz ve yenilenebilir enerjiye verilen önemi temsil eden bu proje sayesinde yılda 770 tonu aşkın karbon salımının da engellenmesi hedeflenmektedir.